Arutelu selle artikli le

Maailm 2.0. Teadlased on tummad

Prindi

Sensatsiooniline Tartu Kevadbänd

1

Meie soolokitarrist Rolf luges läbi laheda raamatu: Kurmo Konsa „Maailm 2.0“. Raamat käsitleb looduse, inimese ja kultuuri tehislikustumist. See on terve maailma mastaabis täiesti uus kontseptsioon, mis paneb tulevikus aluse rahvamassidega manipuleerivale kultuuritehnoloogiale.

Kui olime uudisteost kogu bändiga tükk aega uurinud ja puurinud, muutusime rahutuks. Süvenes mulje, et autor pole kogu oma tarkust lagedale toonud, vaid jätnud kõige tähtsama vaka alla. Seetõttu otsustasime filosoofiga isiklikult kohtuda. Esmaspäeval, 12. oktoobril tutvustaski Konsa Tartus Tampere majas meile oma raamatut. Saal oli puupüsti täis akadeemilist seltskonda, kes tahtsid tohutult teada, kuidas see kultuuritehnoloogia tegelikult töötab.

Õhtujuht Kartul, meie vokalist, pommitas tund aega Konsat küsimusega: mida ta konkreetselt sellest tehislikustumisest arvab, kas see on hea või halb, kas see on potentsiaalne imerohi maailmarahu saavutamiseks või ameeriklaste järjekordne vandenõu teiste rahvaste allutamiseks. Konsa aina rääkis ja rääkis sulnil häälel, kuid ei võtnud vähimatki seisukohta ega toonud ühtki head ega halba näidet. Kevadbänd muutus üha närvilisemaks. Kuidas on võimalik, higistas Kartul, et mees, kes kirjutas niivõrd põneva raamatu, räägib niivõrd mittemidagiütlevat juttu! Konsa jutt oli tühi mull! Küll urgitses Kartul vasakult ja paremalt, kangutas mittemidagiütlevuse müüri kallal ülevalt ja uuristas alt, lajatas otseküsimusega või provotseeris salaja tagantkätt - kuid tulemust ei olnud - Konsa hoidus ettevaatlikult igasugusest positsioonist.

Kui loeng lõppes, olid kõik löödult vakka. Häbelikult palus mikrofoni kevadbändi kitarrist Jimi. „Dr Konsa on ennast kinni jooksnud tüüpilisse teadlaselõksu. Teadustööd tehes tuleb end vabastada isiklikest eelarvamustest ja hinnangutest ja rangelt metoodikat järgides teha asi ära võimalikult kiretult. Hea teadlane elab sellesse mängu aga niivõrd hingega sisse, et ei suuda sellest väljuda ka siis, kui katse juba läbi ja tulemused publitseeritud...“

Tagareast kargas püsti erutatud Andrei Hvostov: „Konsa jutt oli nõrk sellepärast, et ta on tõeline intellektuaal! Konkreetseid vastuseid ja lahendusi oleme sunnitud kuulma üksnes isehakanud poolharitlastelt: poliitikud, ametnikud, gerontakadeemikud. Poolharitlane julgeb välja öelda asju, milleni tõeline intellektuaal ei suuda kunagi laskuda. Tõeline intellektuaal hoomab maailma selle väga erinevates tahkudes, pidamata ühtki inimelu avaldust paremaks või õigemaks ülejäänutest, ta relativeerib lõputult, ning sel põhjusel ta ei suudagi anda hulkadele mobiliseerivat programmi. Intellektuaali silmis on filosoofiline valu. Poolharitlase silmis on tuli - tema teab vastuseid, tema teab, mida teha.”

Õhtu lõpus võttis tänapäeva teaduse nukravõitu hetkeseisu kokku Tartu bänd Ursula tõdemusega eesti teadlastele: „Ma ei kuule sind, sa ei kuule mind!”

http://www.hot.ee/kevadband/maailm2.htm

1

2009-11-20