Teemad

4 keskkonnakaitselist ketserlust

Prindi

.

1

Stewart Brand:

Linnad on rohelised
Tuumaenergia on roheline
GMOd on rohelised
Planeediparandus (geoengineering) on tõenäoliselt vajalik


Kevadbänd: inimese koht on slummis!

/.../Tegelikult aga pole mets juba viimased paar miljonit aastat meie loomulik elukeskkond. Seoses kliima kuivenemisega Aafrikas asendusid metsad savannidega ja sellest ajast saadik oleme elanud lagedal. Me oleme miljon aastat elanud, pead-jalad koos kuuekümneste karjadena mingites kitsastes koobastes. Tohututest prügihunnikutest arenesid välja isegi uued inimkaaslejad loomaliigid: rotid, koerad, prussakad.

Tegelikult on inimene kohastunud just nimelt slummieluks. Üksindus kuskil metsatares on keskmisele inimesele kindlasti psühholoogiliselt talumatum kui slumm. Mõned ehk naudivad tõesti eraldatust, kuid igatsus kaaslaste järgi on tegelikult palju levinum kui privaatsusepuudus.

Ometi räägivad kõik pidevalt privaatsusest. Kust see siis tuleb? Väga lihtne. On ju tuntud jama, et inimesel on kohastumuslik magusaihalus, sest ürgajal oli suhkur defitsiitne. Tänapäeval on suhkrud aga laialt saadaval ja inimestel nende liigtarbimisest rasvumine, kaaries, diabeet, hüperaktiivsus, buliimia. Inimene ahmib suhkruid rohkem kui on kohastunud neid seedima. Samamoodi on inimene kohastunud elama privaatsuse defitsiidis ning ihalema oma toa või korteri järele. Ürgajal oli võitlus privaatsuse eest ainuvõimalik viis tagada endale nurk, kust keegi sult söögipala käest ära ei kiskunud ja kus said magamise ajal end sirgu tõmmata. Võib-olla veelgi olulisem oli sekspartneriga oma privaatne nurk leida, sest kumbki ei taha ju, et tema paariline ootamatult üle lüüakse. Ega asjata ei naudi inimene igasugu piilumist, näiteks pornofilme - alateadvuses loodab ta, et kohe-kohe õnnestub tal konkurent üle kavaldada ja vastassoo esindaja endale krabada. Seksijate privaatsuseotsing on, niisiis, vägagi õigustatud.

Nüüdisaja võimalusterohkes maailmas tormame aga oma privaatsuseihalusega ummisjalu üksindusse. Üksindus hakkab aga tervisele täpselt samamoodi nagu liigne suhkur. Depressioon, laias mõistes rahuldamatus, koostöö puudumisest tulenev toimetulematus ja paljud muud üksindushädad on sõgedate privaatsusotsingute hävitav tulemus. Privaatsuses elamine vähendab ka sotsiaalseid oskusi, mistõttu inimene võib-olla ei suudagi normaalse kooselu või ühiselu juurde naasta. /.../

1

2009-07-22

MärksõnaKohane!

MärksõnaLinn ja arhitektuur