Raha suhu panemisest

Prindi

Elmer Joandi

1

"Pane oma raha sinna, kus su suu on," soovitatakse inglise keeles. Seda vanasõna võiks tõlgendada küberneetiliselt - juhtida tuleb neid asju, mis juhtimist vajavad. Muuta asju, mis muutmist vajavad ja võimaldavad.

Valitsusel on käimasolevas raha ümberjagamise protsessis kolm võimalust:

1. Mitte midagi teha, väita, et üleilmne kriis ja rahvavaenlased on kõiges süüdi. Lihtsalt ruulida.

2. Võtta neilt, kes kõige vähem karjuvad ja anda sinna, kus kõige rohkem karjutakse, tagades rahu oma kõrvades ja toolijalgades. See on tänane eelarveprotsess. Seda võiks nimetada valitsemiseks.

3. Võtta probleemi tekitajatelt ja anda probleemi lahendajatele. Seda võiks nimetada juhtimiseks.

Kahte esimest varianti oleme juba näinud, lahkaks kolmandat.

Kõigepealt, kes on probleemi tekitajad ?

1. Pangad oma liiale läinud finantsmahhinatsioonidega.

2. Laristav, nii Hiina kui Lääne-Euroopaga konkurentsivõimetu fossiilkütuste eratarbimine. Inimesed sõidavad autodega ja kütavad maju rohkem, kui nende haridus ja riigi SKP lubaks.

3. Kutse- ja kõrgharidus, mis ei luba luua kõrgtootlikkusega töökohti maailmas, kus konkurendid aina automatiseerivad ja odavamalt toodavad.

Kes oleks probleemi lahendajad ?

Probleeme lahendab majanduse restruktureerimine.

1. Pangad ja muud investorid, kes on suutelised süvenema kõrgtehnoloogilise tootmise üksikasjadesse ja pädevalt finantseerima

2. Inimesed, kes muudavad oma tarbimisharjumusi ja tarbimisvahendeid (majad, autod), saavutamaks paiku kahekordset energiasäästu, muutes sellega majanduse rahavood positiivseks.

3. Spetsialistid, kes on oma praktilise kogemuse baasilt võimelised õpetama välja rahvusvaheliselt konkurentsivõimelisi tehnilisi töötajaid ja müügimehi.

Kuidas liigutada raha ?

1. Pangad ei võta lähiaastatel kasumit, toovad teise samba raha koju, investeerivad kohalikesse ettevõtetesse, kas otse või läbi EAS/Arengufondi/Kredexi. Valitsusel on piisavalt seadusandlikke hoobasid sundimaks panku.

2. Energiaaktsiis, 0.5 eek/kWh, 5 krooni kütuseliitrilt ja gaasikuupmeetrilt, tõstmaks energiahinnad eelmise aasta tipu tasemele, aktsiisist laekuvate summade suunamine nii era- kui äritarbijatele tootmise/tarbimise efektiivsuse tõstmiseks. Näiteks elamute soojustamisse, ühistransporti, tootmise täiendavasse automatiseerimisse.

3. Erialaspetsialistide ja rahvusvahelise turunduse spetsialistide praktiline koolitamine, praktilist kogemust omavate, peamiselt välismaiste õppejõududega.

Tänane valitsus on jätkuvalt troonil, kuna ühiskondlik eliit on lubanud nende krediidilimiidil erandkorras miinusesse minna. Vastutasuks oodatakse, et valitsus "teeb mis vaja". s.t. ei tee populistlikke otsuseid. Vaja on tõsta Eesti konkurentsivõimet. Kiireim viis selleks, kasutades seadusandlikke ja rahahoobasid, on võtta probleemi tekitajatelt ja anda probleemi lahendajatele.

1

2009-05-27