Zotero ja COinS

Prindi

Kirikiri

1

Lühike väljakuulutamine, aga vajalik. Iseenesest oleks vahest alustuseks mõttekas võtta ette ja tõlkida ära reklaamtekst, mis on Zotero.org lehel, aga see on siiski võibolla liig. Kuigi, kõik mida nad seal kirjutavad on sulatõsi.

Selle tööriista kasutamine on ilmselt kõigile, kes on elektrooniliste andmebaaside ja bibliograafiate loomisega kunagi kasvõi riivamisi kokku puutunud, üsna mugav ja lihtne. Praegused puudused lubatakse likvideerida tulevikus ning tegevus paistab pidevalt selle Firefoxi extensioni kallal käivat. Selle paari kuu jooksul, mis ta kasutamiseks on väljas olnud, on seda pidevalt täiustatud ning juba praegu on tegemist üsna kasutuskõlbliku programmiga.

Tundub, et kuna osa (eel)uurimistööst on vähemal või rohkemal määral võrku ümber kolinud, peab ka bibliograafilise materjali üle korra loomine samalaadselt toimima. Kõige muu kõrval on üheks paremaks sellise info edastamise mooduseks OpenURL COinS, mis võimaldab bibliograafilisi andmeid igasuguse html leheküljega siduda. Nii näiteks on vägagi palju kasutataval Wikipedial üheks soovitatavaks bibliograafiliste andmete edastamise stiiliks template, mis produtseerib lõpuks COinS formaadis andmed. Ja Zotero (ning mitmed teised) programmid suudavad seda omakorda sealt välja lugeda. Põhimõtteliselt võib siin näha suunda, kus kõik leheküljed, mis esitavad midagi akadeemiliselt (või üldse kirjandusse puutuvalt) huvipakkuvat, teevad selle andmestiku süstemaatilisel ja hõlpsasti kättesaadaval moel lugejatele kasutatavaks. Avatud standardid on selleks muidugi väga mõttekas lähenemissuund. Iseenesest oleks väga mugav kui näiteks ester oma lehekülgedel ka selle võimaluse välja pakuks - tegemist ei ole ju millegi keerulisega.

PS. Ka sellele artiklile on prooviks lisatud COinS informatsioon.

Ja lisaks Zotero poolt loodud tutvustav video:

1

2007-02-10