Teemad

Linn ja tähed

Prindi

.

1

Tallinna abilinnapea Peep Aaviksoo sõnul on linnaplaneerimise üks valupunkte see, et ametnikud menetlevad konkreetseid planeeringuid, kuid linna tervikuna ei planeerita.

(Meediast)

Turism on tööstuharu, mis toodab kogemust. Võiks oodata, et Linna väänatakse turisti pilgu järgi, aga linn väänab vastu. Tallinna on võrreldud asiaatlike linnadega või suure show’ga.
Rem Kolhaasi järgi ongi just nii, et Linnad ei arene täitmaks mingit eesmärki, vaid nad kohanevad vastavalt muutuvale olukorrale. Linnade arengus on arhitektuur ja planeerimine muutunud kõrval- või kaasproduktiks, mis peegeldab majanduslikke ja poliitilisi protsesse ning tehnoloogia ja infrastruktuuride arengut. Õigupoolest on suure kiirusega muutuvas keskkonnas üsna kohatu rääkida esteetikast, kui hinnangud sellele muutuvad nagu trendiajakirja uudised.

Need on linnad, kus me võime jälgida käimasolevaid protsesse, kuid taolise arengu teooriad on veel tundmatud - võib-olla on kogu linna mõiste muutumas. Kagu-Aasia linnu ei ole enam võimalik tavapäraselt planeerida.
Isegi analüüs on pigem segu kiirelt muutuvast statistilisest infost ja kohapealsest kogemusest. Protsessidel, mis käivad mõeldamatu kiirusega, ei ole selgelt ette kavatsetud põhjuseid ega tagajärgi, veel vähem selgelt tuvastatavat legaalset organiseerivat struktuuri.
Olukorras, kus niigi kiirelt toimuva ehitusprotsessi vältel jõuab pilvelõhkuja eeldatav funktsioon enne valmimist muutuda mitmeid kordi, näib juba ehitamine iseenesest küllaldaselt mõtestatud tegevus olevat. Mõte Hong Kongist väljuvast kiirteest või idee sillast üle delta on juba piisavad põhjused tegevuse alustamiseks, küll aeg näitab, kuhu tee välja peab jõudma või sild täpselt maabuma.

Loe ka linnaruumist.

1

2004-03-13