Teemad

Linn ja tähed II

Prindi

.

1

*

(JPEG) Linn lebas kõrbe rinnal nagu ergav juveel. Kunagi olid temas toimunud muutused, kuid nüüd läks aeg temast mööda. Üle kõrbe pinna libisesid üksteise järel ööd ja päevad, Diaspari tänavail aga oli alati pärastlõuna ja pimedaks ei läinud seal iialgi.

Inimesed olid varemgi linnu ehitanud, kuid niisugust mitte kunagi.

Maailmas on ainult üks inimtekkeline objekt, mis paistab avakosmosesse Maa varjuküljelt.
Viva Las Vegas.

¤

Kõik on siin olemas:

Pariis

(JPEG)

Egiptimaa

(JPEG)

New York

(JPEG)

Ja kõik on nagu päris, kui liiga lähedalt ei vaata, tõeline... virtuaalne reaalsus. Plastikust.

Las Vegas kui moodsa maailma mudel.

(JPEG) Suund on näha, kaunilt kangastub perspektiiv, et globaliseerudes kolib kogu Eesti ostukeskustesse. Peitu selle eest, mis ründab meid neist väljaspool. Põhjamaa tatine kliima: muda, kaamos, värdjalikud inimsuhted ja närune palk - miks me ei peakski igatsema valgesse, puhtasse, üsna meeldivalt lõhnavasse ehitisse, sooja ja kaitstud keskkonda? Poristel ja hämaratel linnatänavatel glamuuri ei ole.

See, mis oli väljaspool linna müüre, ei puutunud neisse; see oli nende mõttemaailmast välistatud.

Ent mõnikord siiski kummitasid neid muistsed müüdid ning nad tundsid ebamugavat rahutust...

Mida inimesed tegelikult ostukeskustest ostavad?

Arvatavasti on selleks unistus turvalisest ja rõõmsast maailmast.

Aga ainus häda on selles, et

kõik on ju plastikust.

(JPEG) (JPEG) Kusagil kummitab tõrjutu, teadmine sellest, et plastik on kergesti süttiv. Et ainsa hetkega võib roosa ja kuld saada punaseks ja mustaks. Et ainsa hetkega võib mängutoosi tilina asemel kosta orkaani möire.

Emad ja lapsed jalutavad kaubandustänavate glamuuris. Käsi käes, tilisev meelitav muusika, rahu, õnn, näljakustutus. Ja siis krõpsatus, rike, nihe. Tuli algab märkamatult, kuid korraga on kõikjal. Söestunud, karjeks tardunud suu.

(JPEG)

Kui tuli on kustunud ja kogu kaubanduskeskus maani maha põlenud, saabuvad ehitusmasinad, lükkavad veel suitsevad riismed kokku, rullivad tasaseks kihiks, orgaanilised jäänused segamini sulanud anorgaanilisega, siis tulevad betoneerijad. Ehitus läheb uuesti käima, peadpööritava tempoga. Juba kerkib karkass, juba veetakse elektrijuhtmeid, ventilatsioonitorustikku, plaadid katavad seinu. Sisekujundajad annavad siin-seal viimast lihvi, veel veidi.
Kolme tunni pärast on uus hoone töökorras, pidulikult lõigatakse lint läbi ja uued õnnelikud ostjad voolavad avatud ustest täitma ostukeskust rõõmsa saginaga.

(JPEG)
(JPEG)

Et mitte mõelda sellest. Tee seda sinagi, kallis lugeja, sest see on mõistlik.

(JPEG)

1

2004-02-17